Music » Local Music

Ford Detroit International Jazz Festival schedule

by

FRIDAY, AUGUST 30
3 p.m.-midnight

FORD MOTOR COMPANY AMPHITHEATRE STAGE

3:15 p.m.: Jazz Avengers

4:30 p.m.: Vincent York’s Young New York Force

6 p.m.: Straight Ahead

7:45 p.m.: Mavis Staples

9:30 p.m.: Legends of the Bandstand featuring Curtis Fuller, Louis Hayes, Cedar Walton and David "Fathead" Newman

CHARTER ONE BANK PYRAMID STAGE

3:30 p.m.: Burt Myrick Quintet

5 p.m.: Bess Bonnier Quartet

6:30 p.m.: David Sanchez Quintet

8:15 p.m.: Dwight Adams Trio

9:45 p.m.: Carl Allen & New Spirit

ABSOPURE WATERFRONT STAGE

3 p.m.: Chandler/Dobbins Quintet

4:15 p.m.: Buddy Budson

5:45 p.m.: Carl Michel Group

7:15 p.m.: Leroy Jones Quintet

9 p.m.: Sheila Landis & Brazilian Love Affair

10:30 p.m.: Astral Project

JAM ACADEMY STAGE

4 p.m.: Jackson Middle School at Parkside

5:15 p.m.: Beal City High School

6:30 p.m.: SEMJA Master Clinic

7:45 p.m.: Student Jam Session

9:15 p.m.: Quick Quintet

 

Saturday, August 31
noon-midnight

FORD MOTOR COMPANY AMPHITHEATRE STAGE

noon: Rayse Biggs Quartet

1:30 p.m.: Henry Ford Community College

3 p.m.: Rodney Whitaker Quartet

4:30 p.m.: The David McMurray Show

6:15 p.m.: Frank Morgan Quartet

8:15 p.m.: Jeff "Tain" Watts Quintet

10:15 p.m.: Branford Marsalis Quartet

CHARTER ONE BANK PYRAMID STAGE

noon: Northview High School

1:15 p.m.: IAJE Reading Band

2:45 p.m.: Meet The Artist TBA

3:45 p.m.: Eaton Rapids High School

5 p.m.: Giacomo Gates & Trio

6:45 p.m.: Mark Moultrup Group

8:15 p.m.: Barbara Ware & The Matt Michaels Trio

9:45 p.m.: Sonny Fortune Quartet

ABSOPURE WATERFRONT STAGE

noon: Hastings High School

1:30 p.m.: Charles Boles & The Exploration Unit

3 p.m.: CMU Jazz Lab I

4:15 p.m.: Oopapada

5:45 p.m.: Ingrid Jensen Quartet

7:30 p.m.: Chris Collins Jazz from the Shamrock Shore

9 p.m.: Larry Smith & Company

10:30 p.m.: Toby Foyeh & Orchestra Africa

JAM ACADEMY STAGE

noon: Western International High School

1:15 p.m.: SEMJA Master Clinic

2:45 p.m.: Roseville High School

4 p.m.: Comstock Park High School

5:15 p.m.: SEMJA Master Clinic

6:45 p.m.: Student Jam Session

8:15 p.m.: Bon Temps Roulle

 

Sunday, September 1
noon-midnight

FORD MOTOR COMPANY AMPHITHEATRE STAGE

noon: Alma Smith Quintet

1:30 p.m.: Thornetta Davis

3 p.m.: Francisco Mora Latin American Jazz

4:30 p.m.: Gerard Gibbs & ORGANized Crime

6 p.m.: National Jazz Orchestra of Detroit

7:45 p.m. Dr. Lonnie Smith Trio

9:30 p.m.: Regina Carter Quintet

CHARTER ONE BANK PYRAMID STAGE

noon: Utica High School

1:15 p.m.: CMU Wails Saxophone Orchestra

2:15 p.m.: Meet the Artist w/Regina Carter

3:45 p.m.: The Brothers Groove

5:15 p.m.: Curtis Stigers Jazz Group

7 p.m.: Bopourri

8:30 p.m.: Mike Longo Trio

10:15 p.m.: Mark Whitfield Trio

ABSOPURE WATERFRONT STAGE

noon: Anchor Bay High School

1:30 p.m.: Jazzhead

3 p.m.: Oberlin College

4:15 p.m.: Naima Shambourger

5:45 p.m.: D.D. Jackson Trio

7:30 p.m.: Larry Nozero Quartet/Quintet

9 p.m.: Louis Smith Quartet

10:30 p.m.: Roy Ayers & Ubiquity

JAM ACADEMY STAGE

noon: West Bloomfield High School

1:15 p.m.: SEMJA Master Clinic

2:45 p.m.: Monroe High School

4 p.m.: Farmington Harrison High School

5:15 p.m.: SEMJA Master Clinic

8:15 p.m.: Schoolcraft College

9:30 p.m.: The Gittinger Group

 

Monday, September 2
noon-11 p.m.

FORD MOTOR COMPANY AMPHITHEATRE STAGE

noon: Johnny Trudell Big Band Tribute to Stan Kenton

1:45 p.m.: Charlie Gabriel Quartet

3 p.m.: Johnny O’Neal Trio

4:30 p.m.: Geri Allen Trio

6:15 p.m.: Joey DeFrancesco Trio

8 p.m.: Pete Fountain

CHARTER ONE BANK PYRAMID STAGE

noon: Jazz for a New Generation

1:15 p.m.: Ernie Rogers & The Rapa House Band

3 p.m.: Gary Schunk Quartet

4:45 p.m.: Chuchito Valdes Afro Cuban Latin Jazz Band

6:30 p.m.: Donald Walden Quartet

8 p.m.: Dee Dee McNeil

9:45 p.m.: Oliver Lake Steel Quartet

ABSOPURE WATERFRONT STAGE

2:15 p.m.: George Davidson Quartet

3:45 p.m.: Ron Brooks Trio

5:15 p.m.: George Benson Quartet

6:45 p.m.: Laurel Masse

8:30 p.m.: James Tatum Trio Plus

JAM ACADEMY STAGE

1:15 p.m.: North Farmington High School

2:30 p.m.: SEMJA Master Clinic

4 p.m.: Meet the Artist w/Joey DeFrancesco

5:15 p.m.: Student Jam Session

6:45 p.m.: Northville High School

8 p.m.: Koli Givens

Schedule tentative — all times and performers subject to change.

comment